Φανάρι: Η Β’ Στάση των Χαιρετισμών προς τη Θεοτόκο χοροστατούντος του Αρχιεπισκόπου Αυστραλίας
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2024/03/cDSC00827.jpg)
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2024/03/cDSC00827.jpg)
Η Α.Θ. Παναγιότης ο Οικουμενικός Πατριάρχης παρέστη συμπροσευχόμενος, την Παρασκευή, 29 Μαρτίου, στον Π. Πατριαρχικό Ναό, κατά την Ακολουθία της Β’ Στάσης των Χαιρετισμών προς την Υπεραγία Θεοτόκο, στην οποία χοροστάτησε, από το Παραθρόνιο, ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Αυστραλίας κ. Μακάριος.
Τον θείο λόγο κήρυξε ο Πανοσιολ. Αρχιμανδρίτης κ. Καισάριος Χρόνης, Αρχειοφύλακας του Οικουμενικού Πατριαρχείου.
Συμπροσευχήθηκαν ο Πρέσβης κ. Κωνσταντίνος Κούτρας, Γενικός Πρόξενος της Ελλάδος στην Πόλη, και πλήθος πιστών από την Πόλη και προσκυνητές από το εξωτερικό.
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2024/03/cDSC00117.jpg)
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2024/03/cDSC00117.jpg)
Το πρωί της ίδιας ημέρας ο Παναγιώτατος χοροστάτησε κατά τη Θεία Λειτουργία των Προηγιασμένων Τιμίων Δώρων, το δε απόγευμα τέλεσε Τρισάγιο για την ανάπαυση της ψυχής του μακαριστού Αρχιμανδρίτου Πατρικίου Καλεώδη, αποφοίτου Χάλκης.