Χοροστασία του Μητροπολίτου Ηλείας και Ωλένης στον Πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2024/03/βDSC05232-scaled-1.jpg)
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2024/03/βDSC05232-scaled-1.jpg)
Η Α.Θ. Παναγιότης ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος παρέστη συμπροσευχόμενος στη Θεία Λειτουργία της Κυριακής του Ασώτου, 3 Μαρτίου, κατά την οποία χοροστάτησε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ηλείας και Ωλένης κ. Αθανάσιος.
Εκκλησιάστηκαν ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μύρων κ. Χρυσόστομος, ο Υφυπουργός Προστασίας του Πολίτη της Ελλάδος κ. Ανδρέας Νικολακόπουλος, ο Πρέσβης κ. Κωνσταντίνος Κούτρας, Γενικός Πρόξενος της Ελλάδος στην Πόλη, οι Δήμαρχοι Αρχαίας Ολυμπίας κ. Αριστείδης Παναγιωτόπουλος, Πύργου κ. Ευστάθιος Καννής και Ανδραβίδας-Κυλλήνης κ. Ιωάννης Λέντζας, Καθηγητές και μαθητές του 6ου Λυκείου Γλυφάδας που συμμετέχουν σε περιβαλλοντικό πρόγραμμα του Πατριαρχικού Ιδρύματος Πατερικών Μελετών, και πλήθος πιστών.
Φωτογραφίες: Νίκος Παπαχρήστου