Κοπή Βασιλόπιτας και Γιορτή των Γραμμάτων στην Ιμβριακή Ένωση Μακεδονίας – Θράκης
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2024/01/ΙΜ9.jpg)
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2024/01/ΙΜ9.jpg)
Το Σάββατο, 27 Ιανουαρίου, ο Παναγιώτατος Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης κ. Φιλόθεος έκοψε τη Βασιλόπιτα της Ιμβριακής Ενώσεως Μακεδονίας – Θράκης, παρουσία του εκπροσώπου του Οικουμενικού Πατριάρχου κ.κ. Βαρθολομαίου, Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Μιλήτου κ. Αποστόλου.
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης βραβεύτηκαν οι: Κώστας Βάντσος, Μεγάλος Ευεργέτης, Λάζαρος Κυρίζογλου, Επίτιμο Μέλος, Ιγνάτιος Καιτετζίδης – Επίτιμο Μέλος, Βασίλειος Μάργαρης – Επίτιμο Μέλος. Τιμήθηκαν επίσης οι Δασκάλες που υπηρέτησαν στην Ίμβρο, η κ. Βασιλική Χατζούδη και η κ. Ελευθερία Παχύλη-Προέδρου. Τιμήθηκαν ακόμη οι Απόφοιτοι του Λυκείου Ίμβρου.
Τραγούδησαν οι Κανταδόροι της Ίμβρου.