Ο 8χρονος Ευτύχης έπιασε τον Σταυρό στο Ηράκλειο Κρήτης
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2024/01/34.png)
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2024/01/34.png)
Πλήθος κόσμου συμμετείχε στον εορτασμό των Θεοφανείων στο Ηράκλειο της Κρήτης και δη στην τελετή Καθαγιασμού των υδάτων και καταδύσεως του Τιμίου Σταυρού. Της τελετής που έλαβε χώρα μπροστά από το κτίριο του Λιμεναρχείου, προέστη ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κρήτης κ.κ. Ευγένιος.
Τον Σταυρό είχε την ευλογία να πιάσει και να ανασύρει από τα νερά του λιμανιού, ο 8χρονος Ευτύχης, μαθητής δημοτικού.
Ο Αρχιεπίσκοπος κ.κ. Ευγένιος τού δώρισε έναν σταυρό και του ευχήθηκε καλή σταδιοδρομία στη ζωή του.