Η πρώτη του έτους στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2024/01/β416112034_400656982625796_7175279985653724377_n.jpg)
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2024/01/β416112034_400656982625796_7175279985653724377_n.jpg)
Τελέστηκε την Πρωτοχρονιά του 2024, επί τη εορτή της Περιτομής του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού και τη μνήμη του Αγίου Βασιλείου του Μεγάλου, στο ναΰδριο της Θεολογικής Σχολής της Χάλξς ο εόρτιος Όρθρος και Αρχιερατική Θεία Λειτουργία, προεξάρχοντος του Καθηγουμένου της Ι.Μ. Αγίας Τριάδος, Θεοφιλεστάτου Επισκόπου Αραβισσού κ. Κασσιανού.
Εκκλησιάστηκαν όμιλοι προσκυνητών από την Ελλάδα και την Βουλγαρία.
Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας, στο Μέγα Συνοδικό της Σχολής ο Καθηγούμενος ευλόγησε την πρωτοχρονιάτικη Αγιοβασιλόπιτα, ευχόμενος σε όλους τους παρισταμένους ευτυχές και ευλογημένο το νέο έτος.