Μελβούρνη: Η Πανήγυρις του Ι.Ν. Αγίου Σπυρίδωνος Clayton
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2023/12/ΤΗΗ6.jpg)
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2023/12/ΤΗΗ6.jpg)
Με εκκλησιαστική λαμπρότητα εορτάστηκε η μνήμη του Αγίου Σπυρίδωνος, Επισκόπου Τριμυθούντος, του Θαυματουργού στην πανηγυρίζουσα φερώνυμη Ενορία – Κοινότητα στο Clayton της Μελβούρνης.
Των λατρευτικών εκδηλώσεων την παραμονή και ανήμερα της εορτής προεξήρχε ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σωζοπόλεως κ. Κυριακός, ο οποίος μετέφερε στους πιστούς τις ευχές και την ευλογία του Σεβασμιωτάτου Αρχιεπισκόπου Αυστραλίας κ.κ. Μακαρίου.
Την κυριώνυμο ημέρα, κατά την Πανηγυρική Θεία Λειτουργία, ανάμεσα στο εκκλησίασμα βρίσκονταν ο Γενικός Πρόξενος της Ελλάδος στη Μελβούρνη, κ. Εμμανουήλ Κακαβελάκης.