Μελβούρνη: Ο Επίσκοπος Σωζοπόλεως στην Ενορία Αγίου Χαραλάμπους Templestowe
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2023/12/IMG_6287.jpg)
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2023/12/IMG_6287.jpg)
Στον Ιερό Ναό του Αγίου Χαραλάμπους, στο Templestowe της Μελβούρνης, ιερούργησε την Κυριακή, 3 Δεκεμβρίου, ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σωζοπόλεως κ. Κυριακός, Αρχιεπισκοπικός Επίτροπος Μελβούρνης.
Εν πληθούση εκκλησία, ο Θεοφιλέστατος χοροστάτησε κατά τον Όρθρο και προεξήρχε της Θείας Λειτουργίας, βοηθούμενος από τους πατέρες Ηλία Κεντρωτή και Μενέλαο Χατζόγλου, καθώς και από τον προσφάτως χειτονηθέντα Διάκονο π. Δημήτριο Δρούγα.
Στο τέλος της Θείας Λειτουργίας ο Επίσκοπος Σωζοπόλεως ομίλησε καταλλήλως στο εκκλησίασμα, μεταφέροντας την αγάπη και την ευλογία του Σεβασμιωτάτου Αρχιεπισκόπου Αυστραλίας κ.κ. Μακαρίου.