Η εορτή της ανακομιδής των λειψάνων του Αγίου Νεκταρίου, στη γενέτειρά του
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2023/09/IMG-20230903-WA0000-1536x1152-1.jpg)
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2023/09/IMG-20230903-WA0000-1536x1152-1.jpg)
Την Κυριακή, 3 Σεπτεμβρίου, εορτάστηκε η ανακομιδή των ιερών λειψάνων του Αγίου Νεκταρίου, Επισκόπου Πενταπόλεως, στην ιστορική Σηλυβρία, γενέτειρα του Αγίου.
Κατά τη Θεία Λειτουργία παρέστη συμπροσευχόμενος ο οικείος Ποιμενάρχης, Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σηλυβρίας κ. Μάξιμος.
Συμπροσευχόμενοι, επίσης, παρέστησαν ο κ. Παντελής Καλαϊτζίδης, Διευθυντής της Θεολογικής Ακαδημίας Βόλου, με τη σύζυγό του, Μαρία, και πιστοί από την περιοχή.
Περισσότερες φωτογραφίες: