Η πανήγυρις του Ι. Ναού της Παναγίας Ελπίδος Κοντοσκαλίου στην Πόλη
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2023/08/IMG-20230815-WA0007.jpg)
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2023/08/IMG-20230815-WA0007.jpg)
Πανηγύρισε την Τρίτη, 15 Αυγούστου, επί τη εορτή της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, ο μεγαλοπρεπής και ιστορικός Ι. Ναός της Παναγίας Ελπίδος στο Κοντοσκάλι της Πόλης. Ιερούργησε ο Μητροπολίτης Σηλυβρίας Μάξιμος, Επόπτης της Περιφερείας Υψωμαθείων, Βλάγκας και Κοντοσκαλίου, και παρέστησαν πιστοί από την Πόλη και το εξωτερικό.
Σημειώνεται ότι στο χώρο που ευρίσκεται ο Ιερός Ναός. υπήρχε Βυζαντινή Μονή της Παναγίας της Βεβαίας Ελπίδος.
Περισσότερες φωτογραφίες: