Η μνήμη του Αγίου Νεομάρτυρα Χρήστου του εκ Πρεβέζης τιμήθηκε στη γενέτειρά του
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2023/08/ΙΕΡΟΣ-ΝΑΟΣ-ΑΓΙΟΥ-ΧΡΗΣΤΟΥ-4-8-2023-14.jpg)
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2023/08/ΙΕΡΟΣ-ΝΑΟΣ-ΑΓΙΟΥ-ΧΡΗΣΤΟΥ-4-8-2023-14.jpg)
Τον νεομάρτυρα Χρήστο τον εκ Πρεβέζης, το νεαρό ναυτόπαιδο που όταν το καράβι του ελλιμενίστηκε στη Κω με παρρησία ομολόγησε το όνομα του Χριστού, αρνηθείς να αλλαξοπιστήσει μαρτυρήσας γενναιοφρόνως στις 5 Αυγούστου 1668 στη νήσο Κω, τίμησε η γενέτειρά του και η τοπική Εκκλησία στον ομώνυμο Ναό του στην πόλη της Πρέβεζας.
Το απόγευμα της 4ης Αυγούστου τελέστηκε πανηγυρικός Εσπερινός στον οποίο χοροστάτησε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νικοπόλεως και Πρεβέζης κ. Χρυσόστομος. Ομιλητής ήταν ο Πανοσ. Αρχιμ. Ιωαννίκιος Μπίλιας, ο οποίος εστίασε το κήρυγμά του στον βίο του νεομάρτυρος και την εν γένει προσφορά των νεομαρτύρων στην Εκκλησία και το Γένος.
Την κυριώνυμο ημέρα τελέστηκαν ο Όρθρος και η Θεία Λειτουργία προεξάρχοντος του Σεβασμιωτάτου κ. Χρυσοστόμου, ο οποίος στον λόγο του αναφέρθηκε στην τιμή που αποδίδει η Εκκλησία στο μαρτύριο και εξήγησε τους λόγους της τιμής αυτής, συνδέοντας το μαρτύριο με τον Σταυρό του Κυρίου και τα μυστήρια της αγάπης και της πίστεως.
Περισσότερες φωτογραφίες: