Ετήσιο Μνημόσυνο του ήρωα της ΕΟΚΑ, Δημητράκη Δημητριάδη, στη Λάρνακα
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2023/03/1e563edf-4505-4a18-9caf-288b39ae9c09-scaled.jpeg)
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2023/03/1e563edf-4505-4a18-9caf-288b39ae9c09-scaled.jpeg)
Την Παρασκευή, 10 Μαρτίου, ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Κιτίου κ. Νεκτάριος τέλεσε το Ετήσιο Μνημόσυνο του ήρωα της ΕΟΚΑ, μαθητή του Δημοτικού Σχολείου Καλογερά, Δημητράκη Δημητριάδη, στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Λαζάρου στην Λάρνακα.
Αργότερα, ο Πανιερώτατος τέλεσε το Τρισάγιο στον τάφο του ήρωα στο κοιμητήριο Αγίου Γεωργίου. Ακολούθησε κατάθεση στεφάνων.
Τόσο στο μνημόσυνο, όσο και στο τρισάγιο, παρέστησαν Βουλευτές της Λάρνακας, ο Δήμαρχος Λάρνακας, συγγενείς του μικρού ήρωα, εκπρόσωποι της Αστυνομίας και της Εθνικής Φρουράς, ο σύνδεσμος αγωνιστών ΕΟΚΑ και αγήματα σχολείων.
Περισσότερες φωτογραφίες: