Θεμελίωση νέου Ναού αφιερωμένου στην Κοίμηση της Θεοτόκου, στο ΛΔ Κονγκό
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2023/03/9426575b-7175-4d50-8d4c-c160d07a1ea5.jpg)
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2023/03/9426575b-7175-4d50-8d4c-c160d07a1ea5.jpg)
Νέος Ιερός Ναός θεμελιώθηκε την περασμένη εβδομάδα στην πόλη Κισάντου της Μητροπόλεως Κινσάσας, στην Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό. Τη θεμελίωση έκανε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κινσάσας κ. Θεοδόσιος, ενώ ο Ναός που θα ανοικοδομηθεί, θα τιμάται στην Κοίμηση της Θεοτόκου.
Εδώ και ένα χρόνο, ξεκίνησε η κατήχηση σε αυτή την πόλη, βαπτίσθηκαν οι πρώτοι Ορθόδοξοι πιστοί και, με την αγάπη του Θεού, η Μητρόπολη Κινσάσας έρχεται να προσθέσει έναν Ιερό Ναό ακόμη στην τοπική Εκκλησία.
Ο Μητροπολίτης, συνοδευόμενος από τον Πρωτοσύγκελό του, Αρχιμανδρίτη Γεράσιμο Belesi, και τους συνεργάτες της Μητροπόλεως, Γιάννη Κατσικογιάννη και Στέλλα Παπαδοπούλου, επισκέφθηκε επίσης το σχολείο της Ενορίας της Νκάγκα.
Περισσότερες φωτογραφίες: