Νικόλαος Ραυτόπουλος, ο γηραιότερος εν ενεργεία ιεροψάλτης της Αυστραλίας
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2023/02/b341cefc-d59e-471f-b3f2-9d6b3c7c5fe6.jpeg)
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2023/02/b341cefc-d59e-471f-b3f2-9d6b3c7c5fe6.jpeg)
Με την ευλογία του Σεβασμιωτάτου Αρχιεπισκόπου Αυστραλίας κ.κ. Μακαρίου, η Ενορία του Αγίου Χαραλάμπους στο Templestowe της Μελβούρνης, τίμησε τον επί 33 χρόνια ιεροψάλτη κ. Νικόλαο Ραυτόπουλο, την περασμένη Κυριακή, 19 Φεβρουαρίου.
Ο Ιερατικώς Προϊστάμενος της Ενορίας, π. Ηλίας Κεντρωτής, εξέφρασε την ευγνωμοσύνη του προς τον 93χρονο πολιό ιεροψάλτη, που συνεχίζει να ψάλλει σε όλες τις ιερές Ακολουθίες της εκκλησίας.
Ο κ. Ραυτόπουλος κατάγεται από την Ιθάκη και είναι ο μεγαλύτερος σε ηλικία εν ενεργεία ιεροψάλτης στην Αυστραλία.
Η Εκκλησιαστική Επιτροπή, η Φιλόπτωχος Αδελφότητα και οι υπόλοιποι ιεροψάλτες ευχήθηκαν στον κ. Ραυτόπουλο να έχει έτη πολλά και ευλογημένα.
Περισσότερες φωτογραφίες: