Η Ιερά Αρχιεπισκοπή Αυστραλίας ιδρύει νέα αγγλόφωνη Ενορία στην Αδελαΐδα
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2023/01/St.-Sophrony_1.png)
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2023/01/St.-Sophrony_1.png)
Ιερά Αρχιεπισκοπή Αυστραλίας με χαρά και συγκίνηση αναγγέλλει την ίδρυση νέας Ενορίας στην πόλη της Αδελαΐδος, με ειδική ιερή αποστολή να γνωρίσει στους αγγλόφωνους αδελφούς μας την Ορθόδοξη πίστη.
Η νέα Ενορία θα τιμάται επ’ ονόματι του προσφάτως καταταχθέντος, από την Αγία και Ιερά Σύνοδο του Οικουμενικού μας Πατριαρχείου, στο Αγιολόγιο της Ορθοδόξου Εκκλησίας, Οσίου Σωφρονίου του Έσσεξ, ο οποίος αγίασε ως Καθηγούμενος της Ιεράς Πατριαρχικής και Σταυροπηγιακής Μονής Τιμίου Προδρόμου στο Έσσεξ της Αγγλίας.
Με την ευλογία του Σεβασμιωτάτου Αρχιεπισκόπου Αυστραλίας κ.κ. Μακαρίου, η πρώτη Θεία Λειτουργία θα τελεστεί την Κυριακή, 15 Ιανουαρίου 2023 (προηγηθείσης της Ακολουθίας του Όρθρου, από ώρας 8 π.μ.).
Θα προεξάρχει ο Αρχιεπισκοπικός Επίτροπος Αδελαΐδος, Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σινώπης κ. Σιλουανός, βοηθούμενος από τον π. Δανιήλ Bradshaw, Διευθυντή του Ελληνορθοδόξου Κολλεγίου Αγίου Σπυρίδωνος Unley, ο οποίος είναι ο ίδιος αγγλόφωνος, προσήλυτος στην Ορθοδοξία.
Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας, θα προσφερθούν στο εκκλησίασμα τσάι, καφές και ελαφρά εδέσματα.