Πρωτοχρονιά στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2023/01/323625054_1347963882705307_397269263165171540_n.jpg)
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2023/01/323625054_1347963882705307_397269263165171540_n.jpg)
Στο ναΰδριο της Θεολογικής Σχολής Χάλκης τελέστηκε την Κυριακή, 1 Ιανουαρίου 2023, επί ταις εορταίς της Περιτομής του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού και του Αγίου Βασιλείου του Μεγάλου, ο εόρτιος Όρθρος και η Θεία Λειτουργία, χοροστατούντος του Καθηγουμένου της Ι.Μ. Αγίας Τριάδος, Θεοφιλεστάτου Επισκόπου Αραβισσού κ. Κασσιανού.
Εκκλησιάστηκαν πιστοί από το νησί, καθώς και όμιλος προσκυνητών από την Ελλάδα, προς τους οποίους ο Καθηγούμενος απηύθυνε σύντομους λόγους πνευματικής οικοδομής και ευχές για το νέο έτος.
Ακολούθησε η ευλόγηση και η κοπή της πίτας από τον Θεοφιλέστατο κ. Κασσιανό στο Μέγα Συνοδικό της Σχολής.
Περισσότερες φωτογραφίες: