Η εορτή των Χριστουγέννων στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2022/12/322127856_697023661823216_1300551649444726926_n.jpg)
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2022/12/322127856_697023661823216_1300551649444726926_n.jpg)
Πανηγυρικώς και σε κατανυκτική ατμόσφαιρα εορτάστηκε η Γέννηση του Σωτήρος Χριστού στην Ιερά Θεολογική Σχολή της Χάλκης, με την τέλεση του εορτίου Όρθρου και Αρχιερατικής Θείας Λειτουργίας, προεξάρχοντος του Καθηγουμένου της Ι.Μ. Αγίας Τριάδος, Θεοφιλεστάτου Επισκόπου Αραβισσού κ. Κασσιανού, ο οποίος ευχήθηκε στους εκκλησιασθέντες πιστούς από τα Πριγκηπόννησα και τη Θεσσαλονίκη για την εορτή των Χριστουγέννων και για το επί θύραις έτος.
Το ιερό αναλόγιο διηκόνησε ο κ. Δημήτριος Παπαδάκης, περιστοιχούμενος από όμιλο ιεροψαλτών εκ Θεσσαλονίκης.
Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας ακολούθησε δεξίωση και εόρτιος τράπεζα για όλο το εκκλησίασμα.
Περισσότερες φωτογραφίες: