Η εορτή της Αγίας Θεοφανούς της Βασιλίσσης στο Φανάρι
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2020/12/DSC_7881.jpg)
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2020/12/DSC_7881.jpg)
Με την ευκαιρία της εορτής της Αγίας Θεοφανούς της Βασιλίσσης, τελέστηκε την Τετάρτη, στον Π. Πατριαρχικό Ναό, Αρχιερατική Θεία Λειτουργία ιερουργούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Φιλαδελφείας κ. Μελίτωνος.
Την παραμονή ο Σεβασμιώτατος χοροστάτησε κατά τον Μ.Εσπερινό της εορτής.
Το ιερό λείψανο της Αγίας, το οποίο βρίσκεται αποθησαυρισμένο στον Πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό, εκτέθηκε, και τις δύο ημέρες, προς προσκύνηση από τους πιστούς.