Μήνυμα ευαισθητοποίησης για τη δυσλεξία στην πρόσοψη της Βουλής των Ελλήνων
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2020/10/IMG_08_10_2020_005_1-scaled.jpg)
![](https://greek.vema.com.au/wp-content/uploads/2020/10/IMG_08_10_2020_005_1-scaled.jpg)
Με αφορμή την Ευρωπαϊκή Ημέρα Ευαισθητοποίησης για τη Δυσλεξία, το βράδυ της Πέμπτης η πρόσοψη του κτιρίου της Βουλής των Ελλήνων φωταγωγήθηκε με το σύνθημα «Δυσλ3ξία – Θείο Δώρο», σε συμβολικό μπλε-τιρκουάζ φόντο, ως ένδειξη στήριξης και ενθάρρυνσης της συνεχούς προσπάθειας των δυσλεξικών να ξεπεράσουν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν.
![](https://vema.com.au/wp-content/uploads/2020/10/IMG_08_10_2020_024_1-scaled.jpg)
![](https://vema.com.au/wp-content/uploads/2020/10/IMG_08_10_2020_024_1-scaled.jpg)
Σύμφωνα με τον Πανελλήνιο Σύλλογο Δυσλεξίας και Διάσπασης Προσοχής, ένα στα δέκα παιδιά έχουν δυσλεξία, που έχει βιολογική και κυρίως κληρονομική αιτιολογία.